Menu

O projekcie

26 lipca, 2022 - Kształtowanie kompetencji "4C" w Szkole Podstawowej w Ustrobnej
O projekcie

W Szkole Podstawowej w Ustrobnej wśród uczniów klas IV – VIII zaobserwowano niski poziom tzw. umiejętności „4C” – komunikacji, współpracy, krytycznego myślenia i kreatywności. Problem ten znacznie przybrał na sile w czasie nauki online, w trakcie której praca z uczniem była utrudniona. Kompetencje „4C” są kluczowymi kompetencjami zawodowymi przyszłości. Odpowiedzią na zaistniałe problemy, z którymi przyszło się zmierzyć szkole, zwłaszcza po długim okresie zdalnej nauki, jest potrzeba podniesienia wiedzy i umiejętności zawodowych (specjalistycznych, dydaktycznych i psychologicznych) nauczycieli i wyposażenia ich w odpowiednie i skuteczne narzędzia, które pozwolą na kształtowanie u uczniów wybranych kompetencji „4C” – współpracy, komunikacji, kreatywności i krytycznego myślenia. Realizując projekt „Kształtowanie kompetencji „4C” w Szkole Podstawowej w Ustrobnej szkoła chce podnieść kompetencje zawodowe nauczycieli poprzez udział w zagranicznym kursie metodycznym oraz w job shadowing’u.

Poprzez realizację projektu i wyposażenie nauczycieli w niezbędną wiedzę i umiejętności z zakresu m. in. psychologii grupy, organizacji procesu dydaktycznego, dzięki wykorzystaniu poznanych i zaobserwowanych metod pracy, narzędzi oraz wdrożeniu dobrych praktyk nauczyciele będą mogli kształtować u uczniów, w trakcie zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych, umiejętności „4C” (pracy grupowej, komunikacji, kreatywności i krytycznego myślenia), które są niezwykle ważne z punkty widzenia przyszłych pracodawców.

Udział w kursie i job shadowing’u wpłynie na zmianę w podejściu do procesu nauczania i uczenia się. Zastąpienie nieatrakcyjnych i mało wydajnych metod podających, w których cała uwaga skupia się na nauczycielu metodami aktywizującymi, które skoncentrowane są na uczniu, wpłynie na wzrost atrakcyjności i innowacyjności prowadzonych zajęć, co pobudzi uczniów do wspólnej pracy, efektywnej komunikacji, krytycznego myślenia i kreatywności w poszukiwaniu rozwiązań.

W ramach projektu nauczyciele wezmą udział w kursie – „Zarządzanie procesem grupowym w pracy nauczyciela” oraz w job shadowing’u w Portugalii. Przed każdym z wyjazdów na kurs uczestnicy wezmą udział w szkoleniach: językowym – 15 h j. angielskiego, kulturalnym – 3 h, z pedagogiem lub psychologiem – 2 h, z przygotowania merytorycznego – 2 h. i z zakresu zrównoważonego rozwoju i zielonego ładu – 2 h.

Zakres kursu i job shadowing’u został dostosowany do potrzeb szkoły oraz możliwości wykorzystania zdobytej w trakcie kursu i obserwacji zajęć wiedzy i umiejętności do doskonalenia warsztatu pracy nauczyciela, podniesienia jego kompetencji zawodowych, samokształcenia oraz do sprawniejszego funkcjonowania szkoły. 40-godzinny kurs w języku angielskim prowadzony będzie przez 5 dni przez pracowników firmy WakeUp Projects, którzy posiadają bardzo duże doświadczenie. Z kolei job shadowing realizowany będzie w Zespole Szkół Tomas Cabreira przez 5 dni w tygodniu średnio 7 godzin lekcyjnych dziennie.

Zarówno szkolenie jak i job shadowing pozwolą na wzrost wiedzy i umiejętności nauczycieli z zakresu psychologii grupy, organizacji zajęć pod kątem pracy grupowej i wzajemnej komunikacji. Nauczyciele poznają metody nauczania, uwzględniające etap w jakim znajduje się grupa. Nabyta wiedza i umiejętności usprawnią proces edukacyjny, pozwolą na redukcję tzw. sytuacji trudnych oraz stresu z nimi związanego.

Reorganizacja zajęć w szkole usprawni komunikację ucznia w i z grupą w trakcie zajęć. Uczeń będzie wykorzystywał z sukcesem potencjał grupy przy jednoczesnym zrozumieniu jednostki. Rozwiniecie przez uczniów wybranych kompetencji „4C” w wyniku częstszej pracy grupowej i sprawniejszej komunikacji przełoży się także na wzrost umiejętności wzajemnego uczenia się i uczenia się poprzez wspólne działanie, co wpłynie na podniesienie efektywności uczenia się.